Arıtma Sektörü

Arıtma Otomasyonu

Arıtma tesisi genel anlamda, yerleşim merkezlerinin ve sanayi tesislerinin kirlettiği suları temizleyen tesis anlamına gelmektedir. Bunun yanında, birçok alanda arıtma tesislerine ihtiyaç duyulmakta ve bu anlamda çalışmalar yapılmaktadır.

 

Arıtma tesisi kurarken bazı hususlara dikkat etmek gerekir. Öncelikle arıtma tesisi bir mühendislik işidir ve tesisin yapımından işletilmesine kadar hepsiyle mühendisler ilgilenmelidir. Genellikle bu mühendisler çevre mühendisleridir. Bu sebeple, bir arıtma tesisi kurulumundan önce firma yetkilisi, kurulum yapılacak alana gelip etrafı kontrol etmeli, yani bir nevi keşif yapmalıdır.

 

Üretim alanını kapsamlı olarak öğrenmeli ve atık maddenin cinsini, kaynağını, çevreye olan etkilerini, ne kadar bir alanda zararlı olabileceğini yani yapılacak olan arıtma tesisinin ne kadar kapasiteyle çalışması gerektiğini bizzat gelip belirlemelidir.

 

Arıtma tesisinin yapılacağı alan, işletmecinin kendisiyle beraber tespit edilmelidir. Önceden yaptırılmış olması gereken atık madde analizleri mühendise teslim edilmeli, gerekiyorsa mühendis kendisi de maddeden numune alarak tekrar analiz yaptırmalıdır. Proje bu sonuçlara göre gerçekleştirilmelidir.

Arıtma Sektöründeki Referanslarımız

EnglishRussia