Emniyet Sistemleri

Safety Güvenlik Sistemleri

SAFETY-GÜVENLİK teknolojisinin amacı, insan ve tesis güvenliğini tehdit eden potansiyel tehlikeleri, uygun teknolojiler kullanarak ve uygulayarak minimum seviyeye indirmek ve hatta bu tehlikeleri yok etmektir. Tüm bunlar, işletmede üretim kaybı, makinelerin kullanımında zaman kaybı olmadan yapılmaktadır.

IEC 61508 ‘e göre işlevsel güvenlik; kontrol altındaki ekipmanlar ve bu ekipmanlardan oluşan kontrol sistemleri ile ilgili genel güvenliğin bir parçası olarak tanımlanır. Bu kontrol sistemlerinin düzenli çalışması, elektrik-elektronik ve programlanabilir. Elektronik sistemlerde doğru işlevler kullanılmasına ve dışardan gelebilecek risklerin minimize edilmesi veya yok edilmesine bağlıdır.

Bir makinenin veya tesisin işlevsel güvenliliğini sağlamak için o makineyi veya tesisi koruyan ve kontrol eden cihazların güvenlik ile ilgili kısımlarının doğru işlevlerle çalışması, bir hata veya Problem meydana geldiğinde makina veya tesisin güvenli konumda kalması veya en kısa sürede güvenli konuma geçmesi gerekir.

Bunu gerçekleştirebilmek için ilgili standartlarca belirtilen bütün ihtiyaçları karşılayan ispatlanmış teknolojileri kullanmak gerekir.

Safety Sistemlerin Kullanıcıya Sağladıkları

-İnsan ve tesisteki hasarları önlemek

-CAT-3 / CAT-4 uygun sistemler

-Açık ve kolay program yapıları

-Hileli ve yetkisiz işlemlerin önlenilmesi

-Uzak mesafelerde, emniyetli veri iletimi

-Daha az kablo bağlantısı ve montaj masrafı

-Minimum arıza ve arıza tespit kolaylığı

RussiaUSA